9 شهریور 1398

کلاه گشادی که بر سر خریداران مسکن مهر گذاشته می شود...

گسترش‌نیوز: یکی از مسائلی که طی یکسال و چند ماه اخیر پروژه‌های مسکن مهر را تحت تاثیر قرار داده، افزایش تقاضا برای این نوع مساکن است که دلیل اصلی آن گرانی بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها در سال ۹۷ و چند ماه ابتدایی امسال است.

در حالی شرکت‌ عمران شهرهای جدید مردم را از انجام هرگونه معامله خارج از چارچوب‌های تعیین شده منع می‌کند که برخی بنگاه‌های املاک با سوء‌استفاده از عدم آگاهی مردم، کلاه گشادی بر سر خریداران مسکن مهر می‌گذارند.

ناتوانی مردم در خرید یا اجاره مسکن در کلانشهرها شرایطی را به وجود آورده تا آنها علاوه بر مناطق جنوبی و حاشیه‌ای نیم نگاهی هم به شهرهای جدید داشته باشند. این وضعیت برای شهرهای اطراف تهران و البرز بیش از سایر شهرهای جدید کشور پر رنگ تر بوده است.

پردیس، پرند و هشتگرد سه شهر اقماری اطرف کلانشهر تهران و کرج هستند که امسال با سیلی از تقاضا برای خرید و اجاره مواجه شده‌اند. در این بین واحدهای مسکن مهر با توجه به یارانه‌های پرداختی از سوی دولت و نرخ نسبتا ارزان در مقایسه با پروژه‌های شخصی ساز از اقبال بیشتری برخوردار بوده و هستند.اوایل سال گذشته در بهترین حالت ممکن در شهر پردیس یک واحد مسکن مهر آماده تحویل در هر کدام از فازهای آن (فاز ۱۱، فاز ۵، فاز ۹ قدیم و جدید و فاز ۸) کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان معامله می‌شد.

اما به همان دلیلی که در سطرهای بالا به آن اشاره شده اوایل امسال نرخ واحدهای مسکن این شهر از مرز ۴۰۰ میلیون تومان عبور کرد و در برخی فازها از جمله ۸ به بیش از ۶۰۰ میلیون تومان هم رسید. با توجه به عدم توانایی بیشتر اقشار متوسط به پایین در خرید مسکن در کلانشهر تهران، پردیس در بین سایر شهرهای جدید انتخاب اول برای تامین مسکن محسوب می‌شود. در بحبوحه افزایش نرخ مسکن در کلانشهرها و تاثیر با فاصله آن بر بازار سایر شهرها و شهرهای جدید، برخی دلالان و سوداگران مسکن که از سال‌ها پیش با ناامید کردن مردم، واحدهای آنها را با نرخ نازل ۳۰ و ۴۰ میلیون تومانی خریداری کرده بودند دست به کار شده و واحدهای خود را با قیمت‌های ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانی به فروش رساندند.

در این بین برخی بنگاه‌های املاک نیز از فرصت استفاده کرده و با یک شگرد واحدهای در دست ساخت مسکن مهر را به نام واحدهای آماده تحویل به مردم را به ا صطلاح غالب کرده‌اند.

یکی از خریدارن این واحدها می‌گوید: «بعد از ماه رمضان برای خرید یک واحد مسکن مهر به پردیس مراجعه کردم. یکی از بنگاه‌های املاک واحد آماده تحویلی را در فاز ۵ به بنده نشان داد اما پس از خرید متوجه شدم این واحد سال آینده تحویل می‌شود.»

وی افزود: برای این واحد مسکن مهر نیز ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت کردیم در حالیکه با بررسی که انجام دادیم نرخ آن کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان بوده است.

شرکت عمران پردیس بارها نسبت به خرید هر گونه مسکن مهری بدون استعلام از این شرکت به مردم هشدار داده است، اما با این وجود برخی بنگاه‌های املاک این شهر از ناآگاهی مردم سوء استفاده کرده و به اصطلاح کلاه گشادی را بر سر خریداران مسکن مهر می‌گذارند.

منبع: گسترش نیوز